Poslední šichta Tomáše Hisema

Režie: 
Jindřich Andrš
Producent: 
Šimon Tomáš (Studio FAMU), Augustina Micková
Česká republika, 2017, 30 min

Synopse

„Doufám, že je všecko v pořádku a že z toho budete něco mít,“ prohlašuje horník Tomáš Hisem na začátku své pracovní směny v ostravském dole Paskov, kterou se rozhodl zdokumentovat. Jeho tvář v záběru sice nevidíme – kameru, kterou propašoval do dolu, má připevněnou na helmě – ale při kontrole temných, prašných tunelů a klaustrofobických skulinek v zemi, kudy procházíme či lezeme po čtyřech spolu s ním, si vystačí s peprným hlasovým projevem echt Ostravaka. Bezprostředně a po svém zachycuje konkrétní místo v konkrétní čas – den předtím, než byl Paskov uzavřen a o práci přišlo 1300 jeho kolegů.

JINDŘICH ANDRŠ

Biografie

Jindřich Andrš (1994) je studentem třetího ročníku katedry dokumentární tvorby na FAMU, před tím však navštěvoval přednášky filmové vědy na FF UK. Jeho krátkometrážní snímky spojuje jedno téma, a to vytrácení autenticity ze života lidí působením technologického rozvoje. V dokumentu Mike a jeho ultras (2016) vykresluje portrét dnešní mladé generace ve vztahu k idolům – youtuberům.

Rozhovor

Jaká motivace vás vedla k natočení právě tohoto snímku?
Hornická kultura zaniká a rád bych přispěl k jejímu zachování. Myslím, že nás může v lecčem inspirovat, zvlášť, pokud je ta naše pracovní kultura tak odlišná. Díky vývoji posledních kamer se nám ji podařilo zachytit v naprosté autenticitě, jak by to před pár lety ještě nebylo možné.

Jakému publiku byste váš film doporučil? 
Publiku, které by rádo získalo zkušenost napínavé práce na hlubinném dole Paskov, pohledem jednoho z horníků, obdařeného specifickým humorem.       

Jak dlouho jste film natáčel a provázely jeho vznik nějaké překážky?
Film byl natočen za 4 hodiny čistého času, po které běžela kamera na Tomášově helmě. Střih a následná postprodukce nám však zabraly asi 2 měsíce. Střih byl náročný, protože šlo o surový, nerežírovaný materiál a režie tak probíhala převážně až ve střižně. Naštěstí byl záznam natolik vydatný, že se film podařilo vystavět.