Bo Hai

Režie: 
Dužan Duong
Producent: 
Jan Syruček
Česká republika, 2017, 26 min

Synopse

Myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale vypadají jako Vietnamci. Připravovaný film Bo Hai je o vztahu starší generace Vietnamců s jejich dětmi. Jejich rodiče se přestěhovali do České republiky a začali zde podnikat a rozhodli se obětovat celý svůj život, aby mohli finančně zajistit svoji rodinu. Vietnamci, kteří se tady narodili nebo se sem přestěhovali ve velmi útlém věku, se zcela integrovali – vychovaly je české chůvy, vystudovali české školy, používají česká jména, ale zato přišli o své kulturní kořeny. Rodiče hovoří velmi špatně česky, jejich děti zas špatně vietnamsky a často neumí ani psát nebo číst v řeči svých rodičů. Jak chcete předat kulturu, když nemáte společný jazyk?

DUŽAN DUONG

Biografie

Dužan Duong se přestěhoval z Vietamu do Česka ve svých 4 letech. Vystudoval na VŠE pojišťovnictví a byl přijat na pražskou FAMU. V současnosti natáčí krátké filmy, videoklipy a spoty.

Filmografie

Bo Hai (2017)
Redboi (2017)
Bboy potraviny (2015)
Mat Goc (2014)

Rozhovor

Jaká motivace vás vedla k natočení právě tohoto snímku?
Natočil jsem film Bo Hai, protože chci, aby nám Češi více rozuměli”

Jakému publiku byste váš film doporučil?
Chtěl bych ho doporučit každému, kdo by se chtěl dozvědět o tom, jak vypadají dnešní mladí Češi. I když je vietnamská komunita u nás třetí největší menšinou, často se o nás mluví jako o „tiché menšině”, a to bych rád změnil.

Jak dlouho jste film natáčel a provázely jeho vznik nějaké překážky?
Film jsme dlouho připravovali, už od roku 2015 a dodělali letos. Takže to bylo celkem náročné, ale to už k tomu patří.